Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır? – Detaylı Rehber

youtube seo
Bu yazımızı okuduktan sonra güncel YouTube SEO optimizasyonu hakkında çok değerli bilgiler öğreneceksiniz. Kendi YouTube kanalınızının büyümesi için yapmanız gereken herşey bu YouTube SEO Optimizasyonu rehberinde sizlerle.

YouTube dünyanın en büyük 2. arama motorudur. Aynı zamanda dünyanın en büyük video arama motorudur. 2005 yılında 3 tane PayPal çalışanı tarafından kurulmuş olup, kurulduktan 1 yıl sonra Google tarafından satın alınmıştır.

Youtube SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Bu YouTube SEO Rehberi sayesinde videolarınızın YouTube aramalarında ilk sıraya yükselmesi, videonuzun daha çok önerilenlere çıkması, videolarınızın trendlere girmesi için gerekli her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

rakip kanal analizi

Rakip Kanallarınızı İnceleyin

Sizin kanalınızla aynı içeriği sunan diğer YouTube kanallarını inceleyin. Rakibinizin YouTube kanalındaki video başlıklarını, küçük resimlerini, açıklamalarını ve kullandığı video etiketlerini inceleyin. Sonrasında rakiplerinizden daha kaliteli videolar çekerek, daha ilgi çekici başlıklar kullanarak, Videonuzun içeriğinin özeti gibi ilgi çekici küçük resimler tasarlayarak, daha iyi video açıklaması yazarak, rakiplerinizin kullandığı etiketlere istinaden daha fazla aratılan anahtar kelimelerin listesini çıkartarak işe başlayabilirsiniz. En çok aratılan anahtar kelimeleri Ubersuggest, Ahrefs, Google Trends gibi SEO araçlarından bulabilirsiniz. Aynı zamanda rakiplerinizin kullandığı etiketleri ve optimizasyonları görmek için VidIQ Eklentisini kullanmanızda fayda var.

VidIQ Eklentisi Google Chrome Web Mağazasına gitmek için tıklayın.

Content is King

İçerik Kalitesi

İçeriklerinizi oluştururken izleyici kitlesini dikkate alarak oluşturmanız büyük önem arz ediyor. İzleyici kitlesinin sıkılmadan izleyeceği ve içerik kalitesi olarak da rakiplerinizin içeriklerinden çok daha kaliteli içerikler üretmeniz kanalınızın büyümesi için önemli adımlardan bir tanesidir.

Kanal Açıklaması ve Kanal Etiketleri

Kanalınızın açıklama bölümüne üreteceğiniz video içerikleriniz hakkında güzel bir açıklama giriniz. Tavsiye olarak minimum 100 kelime ve üzeri bir açıklama yeterli olacaktır. Ayrıca oyun kanalları için oynadığı oyunların isimleri, oyundaki haritaları, oyun modlarını açıklamaya yazarlarsa daha iyi olur. Örnek vermek gerekirse %100 Türk Yapımı oyun olan Zula oyununu oynayan bir oyun video üreticisi açıklamaya Zula oyunundaki en çok oynadığı haritaları, en çok oynadığı oyun modlarını, bilgisayar ekipmanlarını, kısaca oyun geçmişi ve kendi geçmişinden bahsederek kaleme dökerse gayet güzel bir iş çıkarmış olur.

youtube oynatma listesi

Oynatma Listeleri Oluşturun

YouTube kanalınızda oynatma listesi oluştururak videolarınızı kategoriler haline getirebilirsiniz. Yine örnek olarak Zula Oyununu oynayan bir YouTube video içerik üreticisini örnek alalım. Oyunda oynanan oyun modları var. Ölüm Maçı, Rekabet Modu, Klan Maçı Modu gibi modlar var. Bu tarz içeriklerinizi;

 • Zula Ölüm Maçı
 • Zula Rekabet Modu
 • Zula Klan Savaşları
 • Zula Silah Yükseltme
 • Zula Bıçak Yükseltme
 • Zula Bomba Yükseltme
 • Zula Tabanca Yükseltme
 • Zula Deste Açılımı
 • Zula Bronz Deste Açılımı
 • Zula Platin Deste Açılımı
 • Zula Altın Deste Açılımı
 • Zula Efsane Deste Açılımı

gibi oynatma listeleri oluşturularak ilgili videoları, ilgili oynatma listelerine eklenmelidir.

YouTube Kanal Anasayfa Düzeni

YouTube Kanalınızın ana sayfasını bir mağazanın vitrinine benzetebiliriz. Mağazalar vitrinlerine her zaman en dikkat çekici ve en güzel ürünlerini yerleştirerek caddeden geçen herkesi mağazaya girmeye teşvik ediyor. Aynı mantığı sizlerde YouTube kanalınızın ana sayfasında uygulayınız. En dikkat çekici, en güzel, en çok izlenen videolarınızı ve oynatma listelerinizi YouTube kanalınızın ana sayfasında göstermeye gayret edin. Ayrıca yeni aboneler için kanal fragmanınıza YouTube kanalınıza abone olmaya teşvik edecek bir video hazırlayın. Geri Dönen Aboneleriniz için ise yayınladığınız en son videoyu ekleyerek daha fazla izlenme elde edebilirsiniz.

Video Açıklamaları ve Etiketleri

Videonuzun açıklama kısmında mutlaka o videoya ait en az 50-100 kelime arasında bir açıklama giriniz. Açıklamanın hemen sonrasında YouTube kanalınızın ya da YouTube Video İçerik Üreticisinin sosyal medya hesaplarının linklerini ekleyebilirsiniz. Video etiketlerinizi ise rakiplerinizin videolarına bakıp hangi etiketleri kullandığı, harici olarak Google Trends gibi araçlarla benzer anahtar kelimeleri araştırıp kullanın. Bir anahtar kelime ne kadar çok aratılıyorsa, bir o kadar da görüntülenme, izlenme sayınız artar. Ayrıca videolarınıza mutlaka minimum 300 karakter etiket girmelisiniz.

Video Küçük Resimleri

Videolarınızda kullandığınız küçük resimler dikkat çekici, okunaklı ve anlaşılabilir olması lazım. Göz zevkini bozan, Birbirine çok yakın yazılar, Kullanılan Yazı Fontu, Kullanılan Yazı Rengine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda videolarınızın küçük resimlerini oluştururken Adobe Photoshop programını kullanarak 1920×1080 çözünürlüğünde bir şablon üzerinden oluşturunuz. Videolarınızın küçük resimlerini yüklerken mutlaka bilgisayarda küçük resmin ismini videonuzun ismi olarak güncelleyin. Bu size avantaj sağlayacaktır. Videolarınızın kalitesi mutlaka minimum 720p yani HD olmalıdır. Görüntü kalitesi düşük videolar az izlenmeye her zaman mahkumdur.

Kart ve Bitiş Ekranı Kullanın

Videolarınızın uzunluğuna göre minimum 3 adet kart ekleyiniz. Aynı zamanda videolarınızın son 20 saniyesine güzel bir bitiş ekranı tasarlayabilir. Bitiş Ekranına kanal simgesi ve en az 2 adet video ya da playlistler ekleyiniz. Bu sayede izleyicileriniz kanalınızda sürekli olarak gezinecek ve sürekli olarak videolarınızın izlenme süresi artacak. Ortalama izlenme süresi ve görüntülenme süresi arttıkça kanalınızın Trend videolara girme ihtimali çok yüksektir.

youtube beğeni

Beğenmeye ve Yorum Yapmaya Teşvik Edin

İzleyici kitlenizi videonuzda abone olmaya, videoyu beğenmeye ve yorum yapmaya teşvik edin. “Bu videoya yorum yapmayı unutmayın!” değil de “Bir sonraki videomuz hangi haritada olsun, bir sonraki maçımız kimle olsun, videomuz hakkındaki düşüncelerinizi yorumlara yazın” gibi cümleler kullanın.