Kaliteli İçerik En Önemli Google Sıralama Faktörü #1

Kaliteli içerik artık en önemli Google Sıralama Faktörü oldu. Google kurulduğundan bu yana en önemli sıralama faktörü backlinkti. Çünkü Google arama motoru Pagerank üzerine kurulu bir sistem. Pagerank ne kadar yüksek ise alaka düzeyi o kadar yüksek olmuştu. Ama artık Google eskisi gibi değil. Her geçen gün çıkardığı algoritmalar ile kendisini geliştirdi. Şuan en önemli Google sıralama faktörü kullanıcı odaklı kaliteli içerik. Peki kullanıcı odaklı kaliteli içerik nasıl oluşturulur?

Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur

 

Okuyucunun Anlayacağı Dilde Yazın

 

Okuyucunun amacına hizmet eden bir kaliteli içerik oluşturmak için kullandıkları dili kullanmanız gerekir. Bu basit görünebilir. Ancak doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için araştırma yapın. Okuyucularınızın sorunlarını, ilgi alanlarını ve arzularını nasıl tanımladıklarını tahmin edemezsiniz, çünkü muhtemelen yanlış tahmin edersiniz. Bunun için kitle araştırması yapmanız lazım. Peki kitle araştırmasını nasıl yapacaksınız.

  1. Gerçek müşterilerle konuşmak
  2. Örnekler toplamak

 

Okuyucunuzun Sorunlarını Dile Getirin

 

Kaliteli içerik yazmak için kitle araştırması yapmak, size kimin için yazdığınızı söylemekten çok daha fazlasını yapıyor. Ayrıca okuyucularınızın sorunlarını – özellikle sizin (ve yalnızca sizin, benzersiz uzmanlığınızla) çözebileceğiniz, geliştiren veya hafifleten sorunları belirler.

Yazdığınız blog yazısının içinde “okuyucu neden bu içeriğe dikkat etmeli?” sorusunu yanıtlayabilirseniz, içeriğinizi bir amaç için doldurmak için doğru yolda olduğunuzun işaretidir.

İçeriğinizin Amacı Okuyucunuzun Sorunlarını Çözmek İçin Olmalıdır

 

Kaliteli İçeriğinizin amacı, okuyucu için çözdüğünüz problemdir. Anahtar kelimeleriniz bu soruna bağlanmalı ve okuyucunun sözlüğünü kullanmalıdır.

  • Çözdüğünüz sorun: Çözdüğünüz okuyucu sorununu (daha etkili bir şekilde yazmayı öğrenmeliyim) daha basit bir anahtar kelime öbeğine (örneğin, “yazmayı öğren”) yoğunlaştırabilmelisiniz.
  • Kitle soruları: Kitle soruları, kullandığınız anahtar kelimeleri de oluşturur. Örneğin, okuyucularınız Google’a “iyi yazma”, “yazmayı öğrenme”, “profesyonel yazma” veya “web için yazma” diye soruyor olabilir.
  • İlgili terimler: Ana anahtar kelimeniz için SERP’nin altına kaydırırsanız, kullanıcıların aradığı ilgili terimleri de bulacaksınız. Google’daki İçerik Sıralamanıza Yardımcı Olabilecek 1. Etmen bulduğunuz tüm anahtar kelimeleri gözden geçirmeyi unutmayın . Onları anahtar kelime araçlarıyla araştırın ve markanızın hedeflemesi için uygun olduklarından emin olun.

Kullanıcı Odaklı İçeriğiniz 1. Sırada Olsun

Kaliteli içerik sizinle, markanızla veya işletmenizle ilgili değil. Bu kullanıcı hakkında. Buna ek olarak Google, kullanıcı için faydalı bir amaca hizmet eden içeriği sever . Hedef okuyucuya ölçülebilir bir şekilde yardımcı olmazsa, Google arama çubuğunda sordukları soruyu cevaplamazsa, bu iyi değildir. İçeriğinizin SERP’lerin en üstüne çekilmesini sağlamak için, onu kullanışlı, amaçlı ve alakalı hale getirmeniz gerekir. Bu ipuçlarını takip edin, yolda iyi olacaksınız.

Anahtar Kelime Analizi ve TF – IDF

Anahtar kelime analizi ve Terim Sıklığı * Ters Belge Frekansı araçları, içeriğinize istatistiksel olarak genel bir bakış sağlayabilir. Bir web sayfasında hangi kelimelerin kullanıldığını ve hangi sıklıkta kullanıldığını gösterirler.

TF * IDF, bence ve başkalarının görüşlerine göre , daha iyi bir şekilde rütbenize yardımcı olmak için size rakipler hakkında eyleme geçirilebilir bilgiler vermez.

Bu tür bir analiz, rakip sayfalarda rakip kelime kullanım modellerini anlamak için kullanılabilir. Ama kelime kullanımını taklit daha iyi rütbe yardımcı olacağını umuduyla bir SEO aracı olarak kullanmayın.

Örneğin, içeriğiniz istemeden odaklanmayı kaybederse ve sıralamak istediğiniz ifadeyle ilgisi olmayan bir konuyla ilgili olmaya başlarsa.

Anahtar kelime ve içerik analizi yazılımı, kendi web sayfalarınızda istenmeyen olabilecek kelime kullanım modellerini bulmanıza yardımcı olabilir. Bu araçlar, sözcükleri basitçe okurken görünür olmayan kalıp kullanım kalıplarını açabilir.

Bir konuya odaklanmak, 2000’den fazla kelimeden oluşan uzun belgeler için özellikle önemlidir. Uzun web sayfaları ya tekrarlı olma eğilimindedir ya da konuların sürüklenmesinden muzdariptir. Konuların kayması, bir konu hakkında bir makalenin diğer konuları içine almaya başladığı anlamına gelir.

Dil Bilgisi ve İmla Kurallarına Uyun

Puanları ve iyi gramerleri okumak, daha iyi bir şekilde sıralamanıza yardımcı olmayabilir. Ancak anlaşılması kolay olan içerik, bir algoritmanın anlaşması için daha kolay olma eğiliminde olduğunu düşünüyorum. İçeriğin anlaşılması kolaysa, çoğu kullanıcıyı tatmin etmek için orada yarıdan fazlasınız demektir.

İçerik Yazma Yazılımı Sıralamaya Yardımcı Olur mu?

Bazı içerik yazma yazılımı hizmetleri, trilyonlarca web sayfasının analizine dayanan içerik stratejileri oluşturmak için derin öğrenme sinir ağları kullanır. Ben bunu tartıştığım şey değil.

Bu makalenin konusu, kendi ve rakip sayfalarınız için web sayfası analizi. Size Google’ın ne yaptığını veren kalıpları göstereceklerine inanmıyorum. Ancak kullanıcılar ve algoritmalar tarafından anlaşılması daha kolay olan daha iyi içerik yazmanıza yardımcı olabilirler.

Kaliteli içerik yazarken, anahtar kelimeler için değil, kullanıcılar için yazarken önemlidir. Her zaman en derinlemesine içeriği yapmakla ilgili değil. Bir sayfadaki anahtar kelimelerle uğraşmakla ilgili değil.

Anahtar kelime öbeklerini ve SERP’leri analiz etme deneyimime göre, artık anahtar kelimeleri bir web sayfasına eşlemekle ilgili değil. Bu genellikle kullanıcının cevaplanmasını istediği soruyu anlamak ve cevaplayan içeriği yazmakla ilgilidir.

Rakiplerin içerik analizi bazen kendi içeriğinizin, kullanıcının amaçlarını ele almakta nasıl yetersiz kaldığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Bazen, kullanıcının bir ürünü nasıl istediğini düşünmek yararlı olabilir. Kullanıcılar ne istediklerine özel mi? Boyutlardan mı yoksa markalardan mı bahsediyorlar? Bu, anahtar kelimeye değil, kullanıcıya yazmanın, benim görüşüme göre daha iyi sıralamalarla sonuçlandığı yerdir.